Strona główna
Parafialne aktualności
Rys historyczny
Duchowni
 
Aktualności
 
 
 
Wielkanoc

Wielka Sobota

Wielki Piątek

Wielki Czwartek

Rekolekcje
Powiększ Powiększ

O młodzieży


W naszej parafii od dłuższego czasu funkcjonuje scholka parafialna, a od kilku lat ruch światło-życie, potocznie nazywany "oazą". Częścią wspólnoty są dwie grupy oazowe: gr.I przygotowująca się do „oazy Nowej Drogi”, oraz gr.II, która w wakacje wyjedzie na II stopień „oazy nowego życia” Wkład w to dzieło ma młodzież naszej parafii, pod bacznym okiem księdza proboszcza, który od zawsze z młodzieżą miał dobry kontakt.
Scholka, gromadzi 16 dzieci. Msza na której można ich usłyszeć, to niedzielna eucharystia o godz. 10.30. Nasza młodzież co roku organizuje czuwanie przy grobie pańskim, drogi krzyżowe, które zaskakują swoją formą i klimatycznością, oraz wiele innych celebracji. Jednak ostatnio o ludzi chętnych do współpracy jest coraz trudniej.
Osoby chętne do współpracy w którejkolwiek ze wspólnot prosimy o kontakt:

Porządek spotkań młodzieżowych:

1.Oaza Dzieci Bożych: niedziela po mszy 10.30
2.Scholka : poniedziałek godz. 16.00
3.zbiórka ministrantów: poniedziałek po mszy wieczornej
4.zbiórka kandydatów na ministrantów : czwartek 17.25


 
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest
starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki
Założyciel Ruchu Światło-Życie
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w roku 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz - rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową.. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą "Ruch oazowy", "Ruch Żywego Kościoła". Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 - 27 II 1987).


Sprzątanie kaplicy - Wielkie podziękowania dla Młodzieży!
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ

Sprzątanie kaplicy- Wielkie podziękowania dla Młodzieży!


ZDJĘCIA Z BUDOWY KAPLICY NA OSIEDLU WOJSKOWYM

 

Szopka Bożonarodzeniowa w kaplicy garnizonowej

 

Misje Święte


W dniach
od 18 do 20 grudnia 2006 r. w parafii wojskowej p.w. Św. Józefa w Nowym Glinniku odbywały się Misje Święte związane z peregrynacją Cudownego Obrazu Bożego Miłosierdzia i Relikwii Św. Siostry Faustyny.
Pan Jezus wybrał Siostrę Faustynę na apostołkę swego miłosierdzia, aby przez nią przekazać światu wielkie orędzie. Powiedział do niej: „Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając ją do swego miłosiernego Serca”.
Biorąc Św. Siostrę Faustynę w znaku jej relikwii do siebie, dzieliliśmy z nią pragnienie, aby przyjąć orędzie miłosierdzia, zanieść je każdemu napotkanemu człowiekowi i rozpalić ogień miłosierdzia w ludzkich sercach, rodzinach, środowiskach nauki i pracy, poprzez modlitwę i dobre chrześcijańskie życie.
Pragnęliśmy, aby Siostra Faustyna pomogła nam ukazywać piękno i bogactwo miłosierdzia w codziennym życiu poprzez czyny, słowa i modlitwę. Potrzebne są takie chwile w życiu każdego człowieka, zwłaszcza chrześcijanina, aby móc przemyśleć swoją drogę życia oraz spojrzeć na swoją wiarę.

Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ

Fot. Cudowny Obrazy Bożego Miłosierdzia oraz Relikwie Św. Siostry Faustyny


Zapraszamy do czynnego uczestnictwa w misji świętej

KSIĄDZ MAREK

7 lutego 2006 roku w wypadku samochodowym zginął ksiądz podpułkownik Marek Strzelecki, były kapelan 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, obecnie proboszcz Garnizonu Łódź. Jego śmierć pogrążyła w głębokim smutku wszystkich, którzy go znali. Bo wystarczyło być z Nim chwilę, porozmawiać, aby poczuć to coś, co budzi zaufanie, daję wiarę w dobro, uczciwe intencje i szczerość. Takie wrażenie zrobił i na mnie ksiądz Marek, a potem zwyczajnie Marek.

            Rozmawialiśmy kilkakrotnie, najbardziej jednak pamiętam rozmowę, której efektem był wywiad opublikowany w TIT w grudniu 2003 roku. Rozmawialiśmy o świętach spędzanych przez żołnierzy poza granicami. Opowiadał dużo, bo dużo wiedział i widział. Jako kapelan wojskowy spędził na zagranicznych misjach kilkanaście miesięcy, w Bośni i Kosowie. A kilka tygodni po naszej rozmowie poleciał z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej do Iraku. – Z moimi chłopakami – tak o nich mówił. Na tej misji spędził ponad 6 miesięcy.

            Chyba jak nikt inny rozumiał „swoich chłopaków”. Zanim został księdzem najpierw był spadochroniarzem, potem komandosem- zwiadowcą, mechanikiem.

            Kiedy miał 17 lat i był lekko niepokorny, musiał zmienić technikum i tak trafił do Torunia, a tam od aeroklubu, gdzie zaczął skakać na spadochronie. Niezwykle sprawny fizycznie i odporny psychicznie trafił w wojsku do tajnej wtedy jednostki – 14 Batalionu Szkolnego w Giżycku, gdzie założył czerwony beret. Służył w kompaniach specjalnych zajmujących się dywersją i zwiadem. Poznał wtedy wielu ludzi, którzy zostali w jednostkach specjalnych i desantowych, a teraz są ich dowódcami. Po zakończeniu służby chciano go zatrzymać w jednostce antyterrorystycznej, ale wrócił do cywila.

            W wieku 27 lat wstąpił do seminarium księży pallotynów. Miał wtedy na koncie ponad 700 skoków. Po seminarium pracował w parafiach, a w 1996 roku znów założył mundur i został kapelanem w 6 Brygadzie Desantowo – Szturmowej, później był w batalionie w Bielsku-Białej, a w 2002 roku trafił do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

            - Był dla nas kimś więcej, niż tylko księdzem – mówi generał Ireneusz Bartniak, dowódca 25 Brygady. – Był przyjacielem, towarzyszem, prawdziwym kapelanem, człowiekiem.

            Ksiądz Marek był kapelanem Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w czasie II zmiany w Iraku, którą dowodził właśnie Ireneusz Bartniak. – Jego obecność była dla mnie i dla nas wszystkich bardzo ważna. Wspaniale nas rozumiał i wspierał. On po prostu był księdzem, żołnierzem i komandosem w jednym. Był jednym z nas i taki pozostanie w naszej pamięci – mówi generał.

            Nie ma już księdza Marka, pozostał po Nim smutek i żal, i pustka, którą trudno będzie wypełnić. Odszedł mając 54 lata, w pełni sił i woli służenia, Bogu i ludziom. Trudno się z tym pogodzić. Widać tam, na górze, potrzebny był ktoś taki jak On. Spadochroniarz, zwiadowca, otwarty, zawsze uśmiechnięty ksiądz, komandos Pana Boga…

Jacek Mrozowicz

„Tomaszowski Informator Tygodniowy” nr 6 z dnia 10 lutego 2006 r.


ZDJĘCIA Z BUDOWY KAPLICY NA OSIEDLU WOJSKOWYM

ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA

Powiększ.
     Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna Swoją Mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten niezwykły dar Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
     Pośrednią "autorką", inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). Powiększ.Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii i wyznaczył na dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.
     W parafii Św. Józefa na osiedlu wojskowym w nowym Glinniku co roku uroczyście obchodzone jest Święto Bożego Ciała. 26 maja br. o godz. 10.30. ks. kapelan Wiesław Okoń odprawił mszę św. Po mszy św. odbyła się procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy z licznym udziałem mieszkańców osiedla.


NOWY KOŚCIÓŁ W PARAFII ŚW. JÓZEFA
NA OSIEDLU WOJSKOWYM NOWY GLINNIK


     Budowę nowego kościoła na osiedlu wojskowym Nowy Glinnik rozpoczęto w II kwartale 2004 roku.
     Pierwszy etap prac miał na celu dokonanie podziału pomiędzy częścią budynku w ramach, której funkcjonuje Klub Garnizonowy, a częścią, która zostanie zaadaptowana na kościół. Prace miały na celu zapewnić możliwość samodzielnego funkcjonowania dla Klubu Garnizonowego (tzn. budowa samodzielnej instalacji sanitarnej, elektrycznej itp.).
     Dokonano również rozbiórki sali kinowej użytkowanej wcześniej przez Klub Garnizonowy. Udało się także zbudować fundament na którym zostanie wzniesiona nowa, budowana od podstaw, część kościoła.
     Plan inwestycyjny przewidziany do realizacji w 2005 roku jest bardzo ambitny. W tym roku zamierza się zakończyć budowę kościoła w stanie surowym, łącznie z wykonaniem zadaszenia. Na ten cel przewidziano kwotę 900 tys. zł.
     Wnętrze kościoła będzie się składało z dwóch bocznych kaplic. Jedną z nich planuje się poświęcić misji żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Iraku. Nasi żołnierze pełniąc misję w irackiej miejscowości ALCUT, zbudowali tam i pięknie udekorowali kaplicę. Proboszcz planuje, aby wraz z zakończeniem misji w Iraku przenieść owe żołnierskie dekoracje do Kościoła w Nowym Glinniku. Stanowiłyby one pamiątkę z czasów pełnienia misji w Iraku przez żołnierzy naszej brygady.
     Parafia Św. Józefa znajduje się na osiedlu wojskowym Nowy Glinnik w bliskim sąsiedztwie 66 Dywizjonu Lotniczego, dlatego też zamierza się nadać wnętrzu kościoła niepowtarzalny, żołnierski charakter.
    Całkowite zakończenie budowy jest planowane na 2006 rok, a koszt inwestycji wyniesie ok. 3 mln. zł.
     Proboszcz parafii ks. kpt Wiesław Okoń pragnie podziękować wszystkim firmom, które zaoferowały chęć pomocy w pracach wykończeniowych.


PROJEKT BUDOWLANY KOŚCIOŁA W NOWYM GLINNIKU


ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY W PARAFII ŚW. JÓZEFA W NOWYM GLINNIKU
Powiększ Powiększ
Powiększ Powiększ
Fot. Dekoracja Grobu Pańskiego
Powiększ Powiększ
Fot. Hołd dla Papieża Jana Pawła II

Spotkanie opłatkowe


Powiększ.W niedzielne popołudnie 16 stycznia 2005 roku w parafii wojskowej pod wezwaniem św. Józefa w odbyło się spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział członkowie Kółka Różańcowego oraz ks. proboszcz kpt. Wiesław Okoń. W blasku świec, przy pięknych polskich kolędach podzielono się opłatkiem i życzeniami. Uczestnicy spotkania cieszyli się pełnym ciepła i radości świątecznym nastrojem przy wspólnym kolędowaniu.


Konkurs szopek bożonarodzeniowych

Konkurs szopek bożonarodzeniowych
 


 


Copyright © 2003 - 2007 Verall Internet All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone Kliknij w drukarkę i wydrukuj stronę.