Strona główna
Aktualności
Urząd Gminy
Położenie
Infrastruktura
Oświata
Kultura i sport
Herb i flaga
Z kart historii
W starej fotografii
Sławni ludzie
Galeria zdjęć
Gminne Centrum Informacji
Osiedle Nowy Glinnik
Jednostka Wojskowa
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Parafia Wojskowa św. Józefa w Nowym Glinniku
HERB

Herb Lubochni tworzą trzy pola, z których każdy upamiętnia wycinek historii gminy. Sam sposób podziału tarczy związany jest z herbem Powstania Styczniowego 1863 r. i oddaje hołd jego bohaterom.
Poszczególne pola tarczy symbolizują:
1. Błękitny krzyż kościelny w złotym polu.
Pierwsza informacja historyczna o Lubochni pochodzi z 1111 r. i związana jest z erekcją kościoła parafialnego, fundowanego przez Bolesława Krzywoustego. Wybudowanie kościoła zaledwie kilkadziesiąt lat od przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa świadczy, że Lubochnia odgrywała wówczas jakąś ważną rolę. Przyjęte barwy symbolizują: złota (żółta) – szlachetność i życzliwość, błękit – wiarę, lojalność i wierność mieszkańców.
2. Złota podkowa ocelami w górę, a w niej krzyż kawalerski w błękitnym polu.
Pole to nawiązuje do herbu „Jastrzębiec”, którym pieczętował się jeden z najświatlejszych humanistów XVI wieku, współtwórca nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie – Andrzej Frycz Modrzewski. Modrzewscy byli właścicielami wsi Małecz, położonej na terenie naszej gminy. W Małczu Modrzewski został pochowany. Zamieszczenie herbu „Jastrzębiec” jest jednym z wielu sposobów uczczenia jubileuszu pięćsetlecia jego urodzin, która przypada w 2003 roku.
3. Dwa srebrne, skrzyżowane kroje kos barkami na zewnątrz, ostrzami w dół w czerwonym polu.
Na naszym terenie nie było i nie ma większego przemysłu, jest to gmina wybitnie rolnicza. Kosy mają symbolizować warstwę chłopską, nadzieję dobrych plonów i zasobności, a przyjęte barwy: poświęcenie i żarliwość (czerwień) oraz pokorę, patriotyzm i uczciwość (srebro-biel).

FLAGA

Na flagę Lubochni składają się cztery pasy poziome, od góry: błękitny, biały, czerwony, żółty o szerokości 2/5, 1/10, 1/10, 2/5 w stosunku do wysokości płata. Proporcje płata 5:8.Copyright © 2003 - 2007 Verall Internet All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone Kliknij w drukarkę i wydrukuj stronę.